Anasayfa / Uydu Servisi / Çanak Anten Ayarı Nasıl Yapılır?

Çanak Anten Ayarı Nasıl Yapılır?

Çanak Anten Ayarı Nasıl Yapılır?

Hepimizin evimizde kullandığı televizyon izleme yöntemlerinden biri olan uydu yayınının izlenebilmesi için birçok ayar gereklidir. Bu ayarlarını bir kısmı uydu alıcısı ile alakalı olurken bir kısmı da çanak anten ile alakalı olabilir.

Uydu alıcısı ayarı yaparken frekanslar kullanılır. Her bir kanalın kendine ait frekansı vardır ve bu frekanslar bilinmeden uydu yayını alınamaz. Bunun için cihaz içerisinden frekans kayıtları oluşturulmalıdır.

Çanak anten ise uzay istasyonundan sinyalleri cihazınıza ulaştıracak, onları toplayacak olan materyaldir. Bu yüzden her ikisi de önemlidir. Her ikisinin de senkronizasyon içerisinde çalışmaması halinde yayın alamazsınız.

O zaman bugün size bu yazıda size nasıl çanak anten ayarı yapılır? Çanak anteni nasıl ayarlamalıyız? Ne tarafa çevirmeliyiz? Gibi soruların cevabını bulacağız.

Adım Adım Çanak Anten Ayarı

Uydu yayınlarının izlenebilmesi için gerekli olan bazı materyaller bulunmalıdır. Bunların birisi receiver denen uydu alıcısı. Bir diğeri alış anteni, yani çanak anten veya LNB gibi aletler kullanılmalıdır. Yayınların tam olarak izlenebilmesi için çatıdaki çanak antenin kurulumu çok önemlidir.

Çanak antenin uyduya tam olarak odaklanması gerekir. Bu sebeple kendiniz tek başınıza anten kurulumunuzu yapamaya bilirsiniz. mutlaka yeterli derecede teknik bilgiye ve yeterli derecede teknik donanıma sahip profesyonel servisler tarafından yapılmalıdır. Öncelikle sağ sol veya yukarı aşağı doğrultularda hareket ettirerek anten ayarı yapılır. anten ayarı yapılırken uydudaki zayıf bir yayın sinyalinin seviyesi dikkate alınır.

Kumandanın info tuşuna basılarak kanalın sinyal seviyesi takip edilir. Belirtilen doğrultuların birinde yapılan hareket sonucunda o doğrultuda ki en yüksek sinyal seviyesi bulunarak anten için doğrultudaki en uygun nokta belirlenir.

Bu şekilde anteninizi  doğru ve düzgün bir şekilde uyduya doğru yönlendirmiş olursunuz ardından bu ayarlamayı yaptıktan sonra çanak anteninizin vidalarını güçlü güçlü sıkmayı unutmayın. Yoksa gevşeyip tekrardan yönünü kaybedebilir.

Hakkında Uydu Servisi

Uydu Servisi, anten servisi, çanak anten kurulumu, uydu bakımı, uydu ayarı vb. Hizmetlerini profesyonel olarak siz değerli müşterilerimize sunmaktayız.

Bunlara Bakmak İster misiniz ?

Uydu Bakım ve Tamiri

Uydu Bakım ve Tamiri Uydu teknolojilerinde yaşanan gelişmelerle birlikte, günümüzde televizyon izleyenler için çok sayıda ...

Bir cevap yazın

Call Now ButtonUydu Servisi - Tıkla Ara.!