Anasayfa / Uydu Servisi / Çanak Anten Çeşitleri Nelerdir?

Çanak Anten Çeşitleri Nelerdir?

Çanak Anten Çeşitleri Nelerdir?

Çanak anten çeşitleri genel olarak 2 tiptir. Bunlar Parabol Çanak ve Ofset Çanak olarak adlandırabilir. Kullanım bölgeleri ve kullanım nedenleri farklıdır. Ama genel itibariyle aynı amaca hizmet ederler.

Ofset Çanak,  Kullanım Nedenleri ve Kullanıldığı Yerler

Genel olarak ve verimli olması açısından Türkiye’de daha çok batı bölgelerinde kullanılan çanak tipidir. İleriden bakıldığında yumurta görünümüne sahiptir.

Uyduların genel alıcısına doğuya göre daha yakın olduğu için eğrilik çapının  çok büyük olmasına gerek yoktur. Çünkü eğrilik yarıçapı arttıkça sinyal alma gücü artacaktır. Ama batı illerinde buna ihtiyaç görülmediği için parabol çanak değil ofset çanak kullanılmaktadır.

Parabol Çanak,  Kullanım Nedenleri ve Kullanıldığı Yerler

Genel olarak ve verimli olması açısından Türkiye’nin daha çok doğu bölgelerinde kullanılan çanak tipidir. İleriden bakıldığında ofset çanağa göre daha yuvarlak bir görünüme sahiptir. Uyduların genel alıcısına batıya göre daha uzak olduğu için eğrilik çapının ofset çanaklara göre çok daha büyük olması gereklidir. Böylece genel alıcıya uzak olunsa da oradan sinyal alınabilir. Çelik saç, örgülü tel, alüminyum ve metal alaşımları yapıldıkları malzemelerden birkaçıdır.

Ofset Çanağın Parabol Çanağa Göre Avantajları

Ofset çanakların eğrilik yarıçapı daha az olduğu için su ve özellikle kar dolumu parabol çanaklara göre çok daha azdır.LNB ve tutucu kolların uzaydan gelen sinyalleri engellemesini engellerler. Böylece daha çok verim alınabilir.

Hakkında Uydu Servisi

Uydu Servisi, anten servisi, çanak anten kurulumu, uydu bakımı, uydu ayarı vb. Hizmetlerini profesyonel olarak siz değerli müşterilerimize sunmaktayız.

Bunlara Bakmak İster misiniz ?

Uydu Bakım ve Tamiri

Uydu Bakım ve Tamiri Uydu teknolojilerinde yaşanan gelişmelerle birlikte, günümüzde televizyon izleyenler için çok sayıda ...

Bir cevap yazın

Call Now ButtonUydu Servisi - Tıkla Ara.!