Anasayfa / Uydu Servisi / İlkel Analog Sistemlerden Modern HD Yayın Sistemlerine

İlkel Analog Sistemlerden Modern HD Yayın Sistemlerine

İlkel Analog Sistemlerden Modern HD Yayın Sistemlerine

 HD ( High Definiton) yüksek çözünürlük demektir. Çözünürlük ise bir görüntünün oluştuğu yüzeyde (cep telefonu, televizyon, monitör …) bulunan piksel sayısına verilen addır. Düşeyde ve yatayda bulunan bu piksellerin sayısıyla ifade edilir. Ne kadar çoksa görüntü o kadar çözünürdür.

Resimler ya da videoların boyutu arttıkça milimetrekareye düşen piksel sayısı düşeceğinden görüntüden bulanma adı verilen olay gerçekleşebilir. Anlaşılması gereken ilk konulardan biri Uydu Yayınlarının performansı ve gelişiminin televizyon teknolojisiyle bağlantı hatta paralel olduğudur.

Televizyon teknolojilerinin gelişme gösterdiği hızda bu televizyonda yayın yapmak firmalarda gelişme gösterecektir. İlk uydu yayınlarının bütünü analog formattadır. Genelde bu zamanlar insanlar tüplü televizyon kullanmaktaydı.

Dijital Uydu Sistemine Geçiş

Analog uydu sistemlerinden Dijital uydu yayınlarına geçmek ise devrim niteliğinde sayılmaktadır.Dijital yani sayısal sisteme geçiş nedeni veya bunun insanlar tarafından gereksinim duyulma nedeni televizyon teknolojilerinin uydu teknolojilerinin önünde olmasıdır. Analog yayıncılıkta tek kanal ulaştırabilen bir frekans ve bant genişliğinde yayınlanabilirken, dijital formatta sekiz kanal yayınlanabiliyordu.

Dijital formatta uydu kirasına ayrılan bütçelerde bir düşüş görülmektedir. Dijital yayın sistemlerinde yayınla beraber ulaştırılan ekstra hizmetlerin artıları bulunmakla beraber firmaların ekstra ürün satabilmesini sağlamaktaydı.

Bu da şifreli yayın döneminin öncüsü olmuştur. Bu dönemde kullanıcıların bazısı analog bazıları dijital kullandığında firmalar iki tip yayını da birlikte sunmaktaydı. Ama zamanla analogtan dijitale geçilmesiyle analog kullanan kullanıcılar dijitale geçmek zorunda kaldı. Bu da kanal sayılarının binler ile ifade edilmesinde rol oynadı.

Hakkında Uydu Servisi

Uydu Servisi, anten servisi, çanak anten kurulumu, uydu bakımı, uydu ayarı vb. Hizmetlerini profesyonel olarak siz değerli müşterilerimize sunmaktayız.

Bunlara Bakmak İster misiniz ?

Uydu Bakım ve Tamiri

Uydu Bakım ve Tamiri Uydu teknolojilerinde yaşanan gelişmelerle birlikte, günümüzde televizyon izleyenler için çok sayıda ...

Bir cevap yazın

Call Now ButtonUydu Servisi - Tıkla Ara.!