Anasayfa / Uydu Servisi / Uydu Lnb Nedir ?

Uydu Lnb Nedir ?

LNB Nedir?

İngilizce açılımı olan low noise block un baş harflerinden türetilmiştir. Türkçe anlamı düşük gürültü kütlesi olan LNB nin uydu yayınlarını almak açısından önemi büyüktür. Aslen uydudan, çanak tarafından toplanan yüksek frekanslı sinyallerin ilk işleme uğradığı donanım elemanı LNB dir.

LNB Görevi Nedir?

Uydudan gelen sinyaller ilk önce çanağa ulaşır. Çanak bu sinyalleri toplayıp LNB dediğimiz donanımsal elemana yansıtır. Çanak, sinyalleri toplayıcı ve yansıtıcı görevi üstleniyor ve topladığı sinyalleri LNB ye ulaştırıyor. LNB ise aldığı sinyalleri uydu alıcısına iletmekten sorumlu olan, bir başka bir deyişle sinyalleri uydu alıcısının diline çeviren bir görev üstlenir.

Dıştan bakıldığında, içinde elektronik devreler bulunan, metal veya plastik kaplı sinyal dönüştürücüsü olarak tarif edilebilir. İngilizce “düşük gürültü kütlesi” kelimelerinin kısaltması olan LNB yi düşük gürültü yükseltici veya düşük gürültü dönüştürücü diye ananlar da bulunmaktadır.

Asıl amacı uydudan gelen sinyallerinin yükseltilmesi ve dönüştürülmesidir. Eğer uydudan gelen sinyaller yükseltilip dönüştürülmez ise bu sinyaller bizim hiçbir işimize yaramaz.

Yayınları istediğimiz gibi alamayız. LNB topladığı düşük uydu sinyallerini alıp yükseltir ve uydu alıcısına gönderir. Bütün işlemleri kablo üzerinden uydu alıcısından aldığı elektrik gücüyle, komutlar kullanarak yapmaktadır. Bu işlem sırasında LNB birazcık ses çıkartır. Piyasada bulunan LNB lerin üzerinde çeşitli değerler yazmaktadır. Bu desibel değerleri her birinin çalışırken çıkardığı gürültü seviyesini belirtmektedir.

Hakkında Uydu Servisi

Uydu Servisi, anten servisi, çanak anten kurulumu, uydu bakımı, uydu ayarı vb. Hizmetlerini profesyonel olarak siz değerli müşterilerimize sunmaktayız.

Bunlara Bakmak İster misiniz ?

Uydu Bakım ve Tamiri

Uydu Bakım ve Tamiri Uydu teknolojilerinde yaşanan gelişmelerle birlikte, günümüzde televizyon izleyenler için çok sayıda ...

Bir cevap yazın

Call Now ButtonUydu Servisi - Tıkla Ara.!