Anasayfa / Uydu Servisi / Uydu Yayını Nedir ?

Uydu Yayını Nedir ?

Uydu Yayını Nedir?

Dijital uydu veya uydu televizyonu, yapay uydular vasıtasıyla verilen televizyon hizmetidir.yapay uydu, ekvatorun otuz altı bin kilometre üstünde duran, dünyayla eşit hızda ve aynı yörüngede dönen elektronik iletişim istasyonudur. Uyduların kategorileri vardır.

Bunlar amacına göre farklı yörüngelerdedir. Haberleşme uyduları Clark Kuşağı’ndadır. Yapay uyduların mucidi, bir bilim kurgu yazarı olan Sir Arthur Clark’tır.

Uydu yayınının tarihi:

1928 yılında Avusturya-Macaristan uzay kuramcısı Herman Potočnik otuz altı bin kilometre irtifada sanki durmuş gibi ekvator üzerinde dar bir şerit, sabit bir pozisyondaki uyduları yayınladı. Uyduları yayın amacıyla kullanabilmek için 1977’de Cenevre’de Dünya Yayın Konferansı düzenlendi ve Dünya çapında yayın uydu planı kabul edildi.

Yüksek çözünürlüklü yayınlara 2004’te başlayan Avrupa, 2006 Dünya Futbol Şampiyonası’nı ilk defa bu yolla yani HDTV ile yayınlamıştır.

HDTV yayınlarını normal televizyon cihazları almaz, cihazlar da değişmektedir.Uydu yayınlarını izlemek için gerekli olan şeyler var. Bunlar bir çanak anten, bir uydu alıcısı ve de bir ekran. Alıcı çanak ile verici birbirlerini karşıdan görmeliler. Yörüngeden kaynaklı olarak da örneğin Türkiye’den Meksika’nın uyduları gizlenemez.

Uydu Çeşitleri

Uydu çeşitleri dört tanedir. Bunlar: Asya, Avrupa, Atlantik ve Amerika’dır. Avrupa uyduları 70-0 derece doğu doğudur. Asya uyduları 160-70 derece batı doğudur.

Dijital uydu alıcıları uydu dijital yayınlarını almak üzere yapılmıştır. Ses ve görüntü, dijitale dönüştürülür. Yani görüntü ve ses kalite ve nettir.

Hakkında Uydu Servisi

Uydu Servisi, anten servisi, çanak anten kurulumu, uydu bakımı, uydu ayarı vb. Hizmetlerini profesyonel olarak siz değerli müşterilerimize sunmaktayız.

Bunlara Bakmak İster misiniz ?

Uydu Bakım ve Tamiri

Uydu Bakım ve Tamiri Uydu teknolojilerinde yaşanan gelişmelerle birlikte, günümüzde televizyon izleyenler için çok sayıda ...

Bir cevap yazın

Call Now ButtonUydu Servisi - Tıkla Ara.!