Anasayfa / Uydu Servisi / Uyduda Bağlantı Çeşitleri

Uyduda Bağlantı Çeşitleri

Uyduda Bağlantı Çeşitleri

Uyduda bağlantı çeşitleri genel anlamda ikiye ayrılır.Bunlar tek yönlü bağlantılar ve çift yönlü bağlantılar olarak adlandırabilir.

Tek Yönlü Bağlantılar

Tek yönlü bağlantıların erişimi sadece internet üzerinden indirme (download) yönünde çalışan teknolojidir. Bu tarz bağlantılarda  indirme uydu üzerinden, yükleme (upload)  ise GPRS  ya da telefonların hattından yapılır.

Upload bağlantısı ile kullanıcıların istekleri hizmetler bağlı oldukları şirkete gönderilir. Bu tarz internet bağlantısı için gerekli olan teçhizatlar istenilen hizmete ve çanak anteninin hacmine, hizmet veren firmaya, şirketin veri aldığı uzay uydusuna göre değişiklik gösterebilir.

Tek yönlü bağlantıları  maliyetin düşük olmasıyla ve yüksek indirim hızına ihtiyaç duyanlar için uygun bir çözümdür.

Çift Yönlü Bağlantılar

Çift yönlü uydu internet bağlantılarının yolculuğu tek yönlü bağlantılara göre uzundur. Verinin hem indirimi hem de gönderimini yapan uydu interneti sistemidir.

Bu sisteme transmitting (gönderme) için GPRS veya telefon hattına ihtiyaç duyulmaması tek yönlü bağlantılardan farklarıdır. İnternet hizmeti verilmeyen yerlerde çözüm bulmak isteyenlerin başlıca ve en ideal çözümleridir.

Türkiye’de bu bağlantı çeşidinin maliyetinin son derece yüksek olması nedeniyle kurumlar tarafından tercih edilirken bireysel olarak tercih edilme oranı azdır.

Ve Türkiye’de bu hizmet için bazı ruhsat ve belgelere ihtiyaç duyulmaktadır.  Tek yönlü bağlantılarda kullanılan teçhizatlar çift yönlü bağlantılarda kullanılan teçhizatlardan farklıdır.

Çift yönlü bağlantıların gerçekleşebilmesi için alıcı ve verici gerekir. Bunlar sırasıyla çanak anten ve uydu modemidir. Bu malzemeleri kiralayan firmalar bulunmaktadır. Genelde bu sistem bankalarda, interneti önemseyen şirketlerde ve internet altyapısı olmayan bölgelerde görülebilir.

Hakkında Uydu Servisi

Uydu Servisi, anten servisi, çanak anten kurulumu, uydu bakımı, uydu ayarı vb. Hizmetlerini profesyonel olarak siz değerli müşterilerimize sunmaktayız.

Bunlara Bakmak İster misiniz ?

Uydu Bakım ve Tamiri

Uydu Bakım ve Tamiri Uydu teknolojilerinde yaşanan gelişmelerle birlikte, günümüzde televizyon izleyenler için çok sayıda ...

Bir cevap yazın

Call Now ButtonUydu Servisi - Tıkla Ara.!