Anasayfa / Uydu Servisi / Uyduların Çalışma Prensibi

Uyduların Çalışma Prensibi

Uyduların Çalışma Prensibi

Telekom uyduları bize Dünya’nın başka bir ucunda gerçekleşen olayı naklen izleme fırsatı verdi. İstanbul’da bir gol atılınca bunu Ankara’da izlemeden önce görüntü otuz altı bin kilometre gidip uyduya ulaşıyor, sonra görüntü geri dönüp ekrana geliyor ve bu sadece iki yüz elli milisaniyede gerçekleşiyor.

Görüntüler ilk şifreleyici tarafından ayrılsa bile olay yeri ile evimiz arasında sadece birkaç saniyelik bir fark yaşanıyor. Açıkçası son 50 yılda teknolojinin kat ettiği yol çok büyük. 1970’lerde uydular küçüktü.

Bugün konuştuğumuz uydular beş, altı ya da yedi bin kilo ve elli, yüz kanallı yapılar. Tek bir uyduya beş yüz televizyon programı konulabiliyor.

Totalde uzayda üç yüz uydu bulunuyor ve bu üç yüz uydunun yirmi beş bin programı var.Telekom uydular yörüngeye gönderildikten sonra güvenilir olmaları ve en az on beş yıl görüntü aktarımı yapmaları gerekiyor.

Uydular Nasıl Kullanılır?

Uydudan sinyal almak istiyorsanız gün boyu Dünya dönüşüne odaklanmış bir anteninizin olması gerekiyor çünkü uydular Dünya döndükçe dönüyorlar.

Tabi orada bir yörünge, bir ekvator ve otuz altı bin kilometrelik bir uzaklık söz konusu. Uydular da yörüngede Dünya ile aynı derecede döndüğünden geoistasyon yörünge olarak adlandırılıyorlar.

Bu uyduların bir işlevinin olması için çanak antenlere ihtiyacımız var çünkü çanak antenler LNB isimli ( Low Noise Block – Düşük Gürültülü Blok ) yatay ve dikey antenlere odaklama yaparak yetersiz sinyalleri dahi rahatlıkla toplayıp televizyonumuza görüntü olarak yansıtıyor.

Böylece her akşam işten, okuldan evimize geldiğimizde çayımızı alıp televizyonun karşısında oturup dinlenebiliyoruz.

Hakkında Uydu Servisi

Uydu Servisi, anten servisi, çanak anten kurulumu, uydu bakımı, uydu ayarı vb. Hizmetlerini profesyonel olarak siz değerli müşterilerimize sunmaktayız.

Bunlara Bakmak İster misiniz ?

Uydu Bakım ve Tamiri

Uydu Bakım ve Tamiri Uydu teknolojilerinde yaşanan gelişmelerle birlikte, günümüzde televizyon izleyenler için çok sayıda ...

Bir cevap yazın

Call Now ButtonUydu Servisi - Tıkla Ara.!