Anasayfa / Uydu Servisi / Yayın Kalitesi Sinyal Gücüne Bağlımıdır ?

Yayın Kalitesi Sinyal Gücüne Bağlımıdır ?

Sinyal Ne Kadar Güçlüyse Yayın Kalitesi De O Kadar İyi Midir ?

Sinyalin kalitesi S/N değişkeni denilen parazit oranına bağlıdır. Dijital sinyallerde ise genel anlamda aynı anlama denk gelen taşıyıcı parazit denilen de C/N değişkeni kullanılır.

Önemli veri sinyalleri haricinde kalan sinyaller dışında kalan her kanal az bir oranda parazit bulundurur. Bu bazen kullanıcılar tarafından anlaşılır bazen de anlaşılmaz.

Kullanıcılar parazitsiz yayın almayı ister. Bu cihazda kullanışlılık  ve verim  sağlar. Uydu alıcısının girişinde birden fazla güçlü sinyal olduğunda bunlar birine karışabilir. Parazitler böyle oluşabilir.

Parazitler Neden Oluşur?

Bu olay İntermodülasyon olarak tanımlanabilir. Parazitlenmeye bazı cihazlar daha dayanıksız olabilir. Ama bu  kullanıcılar tarafından parazitlenmeye karşı koyabilen cihaz olduğu algısını oluşturur.

Hiçbir cihaz parazitlenmeye karşı koyamaz. Güçlü olan sinyalleri zayıflatıp, zayıf olanlarının gücünün olduğu gibi korunması parazit azalmasına yardımcı olabilir.

Bu teoride kolay gibi görünse de pratikte zordur. Bu işleme göre yapabilecek daha kolay işlem ise tüm sinyalleri belli bir miktarda düşürerek intermodülasyonunu da azaltmak olacaktır. Ama bu işlem yapılırken zayıf sinyallerin gözle algılanmayacak kadar zayıflaması engellenmelidir.

Hakkında Uydu Servisi

Uydu Servisi, anten servisi, çanak anten kurulumu, uydu bakımı, uydu ayarı vb. Hizmetlerini profesyonel olarak siz değerli müşterilerimize sunmaktayız.

Bunlara Bakmak İster misiniz ?

Uydu Bakım ve Tamiri

Uydu Bakım ve Tamiri Uydu teknolojilerinde yaşanan gelişmelerle birlikte, günümüzde televizyon izleyenler için çok sayıda ...

Bir cevap yazın

Call Now ButtonUydu Servisi - Tıkla Ara.!